MCQOPTIONS
Saved Bookmarks
| 1. |
A milkman bought 15 kg of milk and mixed 3 kg of water in it. If the price per kg of the mixture becomes Rs. 22, what is cost price of the milk per kg ? |
| A. | Rs. 28.00 |
| B. | Rs. 26.40 |
| C. | Rs. 24.00 |
| D. | Rs. 22.60 |
| Answer» C. Rs. 24.00 | |