a. The vapour pressure of the solution prepared by mixing `25.5 g` of `CHCl_(3)` and `40 g` of `CH_(2)_Cl(2)` at `298 K`.
b. Mole fractions of each components in vapour phase .
A. 90.92 mm Hg
B. 615.0 mm Hg
C. 347.9 mm Hg
D. 285.5 mm Hg
Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.
You must login to ask a question.
You must login to add post.
Please briefly explain why you feel this question should be reported.
Please briefly explain why you feel this answer should be reported.
Please briefly explain why you feel this user should be reported.
Molar mass of `CH_(2)Cl_(2) = 12 xx 1 + 1 xx 2 + 35.5 xx 2`
`= 85 g mol^(-1)`
Molar mass of `CHCl_(3) = 12 xx 1 + 1 xx 1 + 35.5 xx 3`
`119.5 g mol^(-1)`
Moles of `CH_(2)Cl_(2) = (40 g)/(85 g mol^(-1)) = 0.47 mol`
Moles of `CHCl_(3) = (25.5g)/(119.5 g mol^(-1)) = 0.213 mol `
Total number of moles `= 0.47 + 0.213 = 0.683 mol`
`chiCH_(2)Cl_(2) = 0.47 mol /0.683 mol = 0.688`
`chiCHCl_(3) = 1.00 – 0.688 = 0.312`
`P_(“total”) = [email protected]_(3) + ([email protected] CH_(2)Cl_(2) – [email protected] CHCl_(3) ) chiCH_(2)Cl(2)`
`= 200 + (415 – 200 ) xx 0.688`
`= 347.9 mm Hg`
To calculate the mole fraction of component in vapour phase,
`chi_(i)^(V) = p_(i)/P_(T)`
`:. p_(CH_(2)Cl_(2)) = 0.688 xx 415 mm Hg = 285.5 mm Hg`
`p_(CHCl_(3)) = 0.312 xx 200 mm Hg = 62.4 mm Hg`
`chi_(CH_(2)Cl_(2))^V = 285.5/347.9 = 0.82`
`chi_(CHCl_(3))^V = 62.4/347.9 = 0.18`
(i). Molar mass of `CH_(2)Cl=12xx1+1xx2+35.5xx2=85″ g “mol^(-1)`
Molar mass of `CHCl_(3)=12xx1+1xx1+35.5xx3=119.5″ g “mol^(-1)`
Moles of `CH_(2)Cl_(2)=(40g)/(85g” “mol^(-1))=0.47` mol
Moles of `CHCl_(3)=(25.5g)/(119.5″ g “mol^(-1))=0.213`mol
Total number of moles `=0.47+0213=0.683`mol
`x_(CH_(2)Cl_(2))=(0.47mol)/(0.683″ mol”)=0.688`
`x_(CHCl_(3))=1.00-0.688=0.312`
Using equation
`P_(“total”)=p_(1)^(0)+(p_(2)^(0)-p_(1)^(0))x_(2)=200+(415-200)xx0.688`
`=200+147.9=347.9″ mm Hg”`
(ii) Using the relation `y_(1)=P_(i)//p_(“total”)` we can calcualte the mole fraction of the components in gas phase `(y_(i))`
`Pp_(CH_(2)Cl_(2))=0.688xx415mm” Hg”=285.5″ mm Hg”`
`p_(CHCl_(3))=0.312xx200″ mm Hg”=62.4″ mm Hg”`
`y_(CH_(2)Cl_(2))=285.5″ mm Hg”//347.9mm” “Hg=0.82`
`y_(CHCl_(3))=62.4″ mm Hg”//347.9″ mm Hg”=0.18`
Correct Answer – A
`n_(CHCl_(3))=(25.5)/(119.5)=0.213`
`n_(CH_(2)Cl_(2))=(40)/(85)=0.47`
`P_(T)=P_(A)^(@)X_(A)+P_(B)^(@)X_(B)`
`=200xx(0.213)/(0.683)+41.5xx(0.47)/(0.683)`
`=62.37+28.55=90.92`