Study the pie chart carefully and answer the following questions. Pie chart shows the percentage quantity of fruits of two shops A and B.
1. What is the difference between the quantity of Guava at Shop B and that of Shop A?
1. 20 kg
2. 25 kg
3. 40 kg
4.16 kg
2. The quantity of Mango at Shop B is what percentage of the quantity of Mango at shop A?
1. 20%
2. 120%
3. 84%
4.150%
3. If the price of Mango is Rs 30 per kg, Apple Rs 40 per kg and Orange Rs 20 pr kg, then what is the ratio of their cost at Shop A?
1. 4:5:6
2. 9:7:5
3. 4:5:1
4.2:5:7
1. 4.16 kg
Quantity of Guava at shop B = 1000 x 16 / 100 = 160 kg
Quantity of Guava at shop A = 1200 x 12 / 100 = 144 kg
So, difference = 160 – 144 = 16 kg
2. 3. 84%
Quantity of Mango at shop A = 1200 x 24 / 100 = 288 kg
Quantity of Mango at shop B = 1000 x 24 / 100 = 240 kg
So, % → 240 / 288 x 100 = 83.33%
3. 2. 9:7:5
Shop A
Mango = 1200 x 24 / 100 = 288 kg
So, cost of Mango = 288 x 30 = 8640 Rs
Apple = 1200 x 14 / 100 = 168 kg
So, cost of Apple = 168 x 40 = 6720 Rs
Orange = 1200 x 20 / 100 = 240 kg
So, cost of Orange = 240 x 20 = 4800 Rs
So, Ratio = 8640 : 6720 : 4800 OR 9:7:5